Kaikille avoin Puulaakiviesti

Jyväslumi järjestää keväisin yrityksille yms. porukoille suunnatun avoimen puulaakihiihtoviestin. Sen lisäksi, että tuotamme alkutalvella ladun kaikkien kuntoilijoiden käyttöön kotikulmille, haluamme myös loppukeväästä kannustaa kuntoilijat ylös, ulos ja liikkeelle nauttimaan upeista kevään hiihtokeleistä!

Ihan kaikille avoin viesti kisataan maaliskuun loppupuoliskolla jossakin päin Jyväskylää. Viime vuosina tapahtumapaikkana on ollut mm. Vaajakoski ja Laajavuori. Viestissä on 4 osuutta, osuus on noin 2 km mittainen. Hiihtotyyli on vapaa: saa siis luistella tai hiihtää perinteistä.

Osallistumismaksun vastineeksi luvassa on rennon letkeä iltapäivähetki, missä kisafiilis kuitenkin sopivasti tiivistää joukkueen yhteishenkeä ja mahdollinen mononmitan tappio kasvattaa hiihtointoa. Urakasta palkkioksi on kaikille hiihtäjille tarjolla tietenkin kuumaa mehua sekä kisamakkara! Nopeimmat joukkueet palkitaan lisäksi mitalein ja tavarapalkinnoin.

Tulokset puulaakihiihtoviesti 20.3.2018 21.3.2018

Vuoden 2018 viesti on takana. Kolmen kova kärki kuuluu:
1. TIETO CEM 1
2. AIRBUS - WE MAKE SKIS FLY
3. SWECO
Kaikki tulokset täällä pdf-tiedostona.

Avoin puulaakihiihtoviesti 2018 Laajavuoressa 14.2.2018

Tiistaina 20.3.2018 klo 15.00 Laajavuoressa.
Hiihdettävä matka 4 x 2 km, tyyli vapaa
Ilmoittautuminen to 15.3.2018 mennessä (hiihtäjät hiihtojärjestyksessä) osoitteeseen jkllumi@gmail.com

Osallistumismaksu 80 euroa per joukkue.
Viesti järjestetään mikäli ilmoittautuneita joukkueita on yli 10.

Tervetuloa!

Avoin puulaakihiihtoviesti 2017 Laajavuoressa 22.3.2017

Tulokset

Kuvia 2017 viestistä: Jukka Iitti


Tieto CEM - vuoden 2017 voittajat
Osuusajat




Iloiset neloset - Landis+Gyr

Avoin puulaakihiihtoviesti 2016 Vaajakoskella 22.3.2016

Video lähdöstä

Loppukirikamppailu sijat 3-6.

Kuvia viestistä: Jukka Iitti

Tieto CEM - vuoden 2016 voittajajoukkue

Tulokset puulaakihiihtoviesti 22.3.2016 22.3.2016

	
JOUKKUEET:				Aika	Vaihto-	Osuusaika
1.	TIETO CEM			19:21	aika
	1. osuus 	Juho Kauppinen		0:04:25	0:04:25
	2. osuus 	Matti Autio		0:08:55	0:04:30
	3. osuus 	Heikki Hännikäinen	0:14:04	0:05:09
	4. osuus 	Jarmo Kainulainen	0:19:21	0:05:17
				
2.	TEAM KASEVA			20:22
	1. osuus	Sampo Tykkyläinen	0:05:01	0:05:01
	2. osuus	Perttu Aarniolehto	0:10:27	0:05:26
	3. osuus	Kimmo Halttunen		0:16:11	0:05:44
	4. osuus	Jukka Järvinen		0:20:22	0:04:11
				
3.	KAUPUNGIN LATUMIEHET		20:50		
	1. osuus 	Sauli Manninen		0:05:40	0:05:40
	2. osuus 	Janne Ahola		0:10:14	0:04:34
	3. osuus 	Kari Aaltonen		0:15:31	0:05:17
	4. osuus 	Kari Häkkinen		0:20:50	0:05:19
				
4.	AIRBUS/WE MAKE SKIS FLY		20:56		
	1. osuus 	Antti Raunio		0:05:03	0:05:03
	2. osuus 	Harri Hokkanen		0:10:17	0:05:14
	3. osuus 	Vesa Klemettinen	0:15:12	0:04:55
	4. osuus 	Jouko Nikula		0:20:56	0:05:44
				
5.	YIT RAKENNUS-HAPPOMÄEN HERJAAJAT 20:59			
	1. osuus 	Jari Toropainen		0:05:17	0:05:17
	2. osuus 	Juha Mäkelä		0:10:43	0:05:26
	3. osuus 	Jukka Iitti		0:15:44	0:05:01
	4. osuus 	Rainer Svart		0:20:59	0:05:15
				
6.	LANDIS+GYR			21:01	
	1. osuus 	Antti Nevala		0:05:13	0:05:13
	2. osuus 	Jari Pitkänen		0:10:25	0:05:12
	3. osuus 	Ulla Yrjölä		0:15:30	0:05:05
	4. osuus 	Juha Lauttamus		0:21:01	0:05:31
				
7.	WISE GROUP			22:09
	1. osuus	Juha Sanaslahti		0:05:08	0:05:08
	2. osuus	Harri Valkonen		0:10:38	0:05:30
	3. osuus	Matti Paalanen		0:16:26	0:05:48
	4. osuus	Petri Seppänen		0:22:09	0:05:43
				
8.	AIRBUS/WE MAKE SKIS CRY		22:21		
	1. osuus	Jani Harju		0:05:15	0:05:15
	2. osuus	Juha Häkkinen		0:10:37	0:05:22
	3. osuus	Ari Korhonen		0:16:21	0:05:44
	4. osuus	Marko Moisio		0:22:21	0:06:00
				
9.	ARE				22:23
	1. osuus 	Arto Niininen		0:05:38	0:05:38
	2. osuus 	Kimmo Fager		0:11:17	0:05:39
	3. osuus 	Vesa Tenhunen		0:16:32	0:05:15
	4. osuus 	Juha-Matti Berg		0:22:23	0:05:51
				
10.	SKANSKA				23:58
	1. osuus 	Tomi Mikkonen		0:04:18	0:04:18
	2. osuus 	Olavi Hassinen		0:10:46	0:06:28
	3. osuus 	Kirsi Hiljanen		0:16:20	0:05:34
	4. osuus 	Kalle Orell		0:23:58	0:07:38
					24:32
11.	YIT RAKENNUS-VAAJAKOSKEN VALTIAAT			
	1. osuus 	Pasi Rutanen		0:05:51	0:05:51
	2. osuus 	Jarmo Koukka		0:11:54	0:06:03
	3. osuus	Ville Kosunen		0:17:42	0:05:48
	4. osuus 	Marko Tolonen		0:24:32	0:06:50
				
12.	YIT RAKENNUS-SAVONMÄEN SANKARIT 25:45			
	1. osuus 	Tuomo Kahilainen	0:05:50	0:05:50
	2. osuus 	Jari Hämäläinen		0:11:20	0:05:30
	3. osuus 	Vladimir Baranov	0:20:39	0:09:19
	4. osuus 	Kimmo Koivikko		0:25:45	0:05:06

OSUUSAJAT

1. OSUUS			
	Nimi		Yritys				Aika
1.	Tomi Mikkonen	SKANSKA				0:04:18
2.	Juho Kauppinen	TIETO CEM			0:04:25
3.	Sampo Tykkyläinen TEAM KASEVA			0:05:01
4.	Antti Raunio	AIRBUS/WE MAKE SKIS FLY		0:05:03
5.	Juha Sanaslahti	WISE GROUP			0:05:08
6.	Antti Nevala	LANDIS+GYR			0:05:13
7.	Jani Harju	AIRBUS/WE MAKE SKIS CRY		0:05:15
8.	Jari Toropainen	YIT RAKENNUS-HAPPOMÄEN HERJAAJAT 0:05:17
9.	Arto Niininen	ARE				0:05:38
10.	Sauli Manninen	KAUPUNGIN LATUMIEHET		0:05:40
11.	Tuomo Kahilainen YIT RAKENNUS-SAVONMÄEN SANKARIT 0:05:50
12.	Pasi Rutanen	YIT RAKENNUS-VAAJAKOSKEN VALTIAAT 0:05:51
			
2. OSUUS			
	Nimi		Yritys				Aika
1.	Matti Autio	TIETO CEM			0:04:30
2.	Janne Ahola	KAUPUNGIN LATUMIEHET		0:04:34
3.	Jari Pitkänen	LANDIS+GYR			0:05:12
4.	Harri Hokkanen	AIRBUS/WE MAKE SKIS FLY		0:05:14
5.	Juha Häkkinen	AIRBUS/WE MAKE SKIS CRY		0:05:22
6.	Juha Mäkelä	YIT RAKENNUS-HAPPOMÄEN HERJAAJAT 0:05:26
7.	Perttu Aarniolehto TEAM KASEVA			0:05:26
8.	Harri Valkonen	WISE GROUP			0:05:30
9.	Jari Hämäläinen	YIT RAKENNUS-SAVONMÄEN SANKARIT	0:05:30
10.	Juha-Matti Berg	ARE				0:05:39
11.	Jarmo Koukka	YIT RAKENNUS-VAAJAKOSKEN VALTIAAT 0:06:03
12.	Olavi Hassinen	SKANSKA				0:06:28
			
3. OSUUS			
	Nimi		Yritys				Aika
1.	Vesa Klemettinen AIRBUS/WE MAKE SKIS FLY	0:04:55
2.	Jukka Iitti	YIT RAKENNUS-HAPPOMÄEN HERJAAJAT 0:05:01
3.	Ulla Yrjölä	LANDIS+GYR			0:05:05
4.	Heikki Hännikäinen TIETO CEM			0:05:09
5.	Vesa Tenhunen	ARE				0:05:15
6.	Kari Aaltonen	KAUPUNGIN LATUMIEHET		0:05:17
7.	Kirsi Hiljanen	SKANSKA				0:05:34
8.	Ari Korhonen	AIRBUS/WE MAKE SKIS CRY		0:05:44
9.	Kimmo Halttunen	TEAM KASEVA			0:05:44
10.	Ville Kosunen	YIT RAKENNUS-VAAJAKOSKEN VALTIAAT 0:05:48
11.	Matti Paalanen	WISE GROUP			0:05:48
12.	Vladimir Baranov YIT RAKENNUS-SAVONMÄEN SANKARIT 0:09:19
			
4. OSUUS			
	Nimi		Yritys				Aika
1.	Jukka Järvinen	TEAM KASEVA			0:04:11
2.	Kimmo Koivikko	YIT RAKENNUS-SAVONMÄEN SANKARIT	0:05:06
3.	Rainer Svart	YIT RAKENNUS-HAPPOMÄEN HERJAAJAT 0:05:15
4.	Jarmo Kainulainen TIETO CEM			0:05:17
5.	Kari Häkkinen	KAUPUNGIN LATUMIEHET		0:05:19
6.	Juha Lauttamus	LANDIS+GYR			0:05:31
7.	Petri Seppänen	WISE GROUP			0:05:43
8.	Jouko Nikula	AIRBUS/WE MAKE SKIS FLY		0:05:44
9.	Juha-Matti Berg	ARE				0:05:51
10.	Marko Moisio	AIRBUS/WE MAKE SKIS CRY		0:06:00
11.	Marko Tolonen	YIT RAKENNUS-VAAJAKOSKEN VALTIAAT 0:06:50
12.	Kalle Orell	SKANSKA				0:07:38

Avoin puulaakihiihtoviesti Vaajakoskella 3.3.2016

Tiistaina 22.3.2016 klo 15.00
Vaajakosken Urheilukentällä (varapaikka Laajavuori)
Hiihdettävä matka 4 x 2 km, tyyli vapaa
Ilmoittautuminen to 17.3.2016 mennessä (hiihtäjät hiihtojärjestyksessä) osoitteeseen jkllumi@gmail.com

Osallistumismaksu 80 euroa per joukkue.
Viesti järjestetään mikäli ilmoittautuneita joukkueita on yli 10.

Vuoden 2015 joukkueet ja tuokset löytyvät hieman alempaa (pvm 19.3.2015).

Tervetuloa!

Tulokset: Avoin puulaakihiihtoviesti Laajavuoressa ke 18.3.2015 19.3.2015

Kuvat: Touho Häkkinen
Kuvat: Jukka Iitti

PUULAAKIVIESTI 18.3.2015 TULOKSET
										
						Tilanne       Osuusaika |Sijoitus | Aika
						vaihdossa		 osuudella  maalissa
1.	Schildtin lukio sininen									
	1. osuus	Mikko Hulkko		0:05:14	2	0:05:14	2	
	2. osuus	Milla Kiminkinen	0:11:16	1	0:06:02	3	
	3. osuus	Niina Kauppinen		0:17:16	3	0:06:00	4	
	4. osuus	Verneri Poikonen	0:22:08	1	0:04:52	1	0:22:08
2.	PÄIJÄNTEEN METSÄNHOITOYHDISTYS									
	1. osuus	Petri Saari		0:05:27	3	0:05:27	3	
	2. osuus	Matti Ilmonen		0:11:23	2	0:05:56	2	
	3. osuus	Samuel Heinonen		0:16:43	1	0:05:20	2	
	4. osuus	Ismo Paukku		0:22:14	2	0:05:31	4	0:22:14
3.	JYVÄSKYLÄN KAUPUNKI/RAKENNEPALVELUT									
	1. osuus	Matti Lehtonen		0:05:50	5	0:05:50	5	
	2. osuus	Veli-Jussi Koskinen	0:12:05	4	0:06:15	4	
	3. osuus	Janne Hartman		0:17:13	2	0:05:08	1	
	4. osuus	Matti Kyrönlahti	0:22:18	3	0:05:05	3	0:22:18
4.	TIETO CEM									
	1. osuus 	Henri Suutarinen	0:05:39	4	0:05:39	4	
	2. osuus 	Jani Lirkki		0:12:49	8	0:07:10	14	
	3. osuus	Arto Rikkalainen	0:19:14	7	0:06:25	8	
	4. osuus 	Juho Kauppinen		0:24:14	4	0:05:00	2	0:24:14
5.	YIT- Nöyrät Northugit									
	1. osuus 	Timo Minkkinen		0:05:55	7	0:05:55	7	
	2. osuus 	Rainer Svart		0:12:29	7	0:06:34	9	
	3. osuus 	Jari Toropainen		0:18:20	5	0:05:51	3	
	4. osuus 	Jussi Myyryläinen	0:24:24	5	0:06:04	6	0:24:24
6.	SKANSKA									
	1. osuus 	Tomi Mikkonen		0:05:02	1	0:05:02	1	
	2. osuus 	Markku Sojakka		0:11:58	3	0:06:56	12	
	3. osuus 	Pasi Sompasaari		0:18:06	4	0:06:08	5	
	4. osuus 	Sami Rusko		0:24:38	6	0:06:32	8	0:24:38
7. 	YIT Carisman Karpaasit									
	1. osuus 	Tuomo Kahilainen	0:06:37	11	0:06:37	11	
	2. osuus 	Kimmo Koivikko		0:12:28	6	0:05:51	1	
	3. osuus 	Jari Hämäläinen		0:19:28	8	0:07:00	11	
	4. osuus 	Jukka Iitti		0:25:35	7	0:06:07	7	0:25:35
8.	AIRBUS DEFENCE&SPACE/We make skis fly									
	1. osuus 	Vesa Klemettinen	0:05:55	6	0:05:55	6	
	2. osuus 	Harri Hokkanen		0:12:17	5	0:06:22	6	
	3. osuus 	Antti Raunio		0:18:38	6	0:06:21	7	
	4. osuus 	Pasi Aho		0:25:45	8	0:07:07	9	0:25:45
9.	SRV II									
	1. osuus 	Niko Laihosola		0:05:58	9	0:05:58	9	
	2. osuus 	Jussi Lehto		0:12:50	9	0:06:52	10	
	3. osuus 	Jouni Tuppurainen	0:20:03	10	0:07:13	12	
	4. osuus 	Tuukka Tynkkynen	0:26:04	9	0:06:01	5	0:26:04
10.	AIRBUS/We make skis cry									
	1. osuus	Juha Häkkinen		0:05:56	8	0:05:56	8	
	2. osuus	Pasi Kaipainen		0:12:51	10	0:06:55	11	
	3. osuus	Ville Kanniainen	0:19:24	9	0:06:33	10	
	4. osuus	Jani Harju		0:26:36	10	0:07:12	11	0:26:36
11.	WISE GROUP									
	1. osuus 	Petri Seppänen		0:06:36	10	0:06:36	10	
	2. osuus 	Kimmo Moilanen		0:13:09	11	0:06:33	8	
	3. osuus 	Matti Paalanen		0:20:26	12	0:07:17	13	
	4. osuus 	Harri Valkonen		0:27:36	11	0:07:10	10	0:27:36
12.	VRP									
	1. osuus 	Panu Putkonen		0:06:55	13	0:06:55	13	
	2. osuus 	Ville Marjakoski	0:13:16	12	0:06:21	5	
	3. osuus 	Jussi Holmström		0:20:38	13	0:07:22	14	
	4. osuus 	Timo Tuunanen		0:28:00	12	0:07:22	12	0:28:00
13.	YIT-Sikariporras									
	1. osuus	Atte Salmijärvi		0:06:37	12	0:06:37	12	
	2. osuus	Ville Kosunen		0:13:43	13	0:07:06	13	
	3. osuus	Juha Mäkelä		0:20:15	11	0:06:32	9	
	4. osuus	Marko Tolonen		0:28:22	13	0:08:07	13	0:28:22
14.	NCC									
	1. osuus 	Anssi Maaranen		0:08:31	14	0:08:31	14	
	2. osuus 	Pasi Rutanen		0:14:57	14	0:06:26	7	
	3. osuus 	Samuli Heino		0:21:07	14	0:06:10	6	
	4. osuus 	Harri Lampinen		0:29:32	14	0:08:25	14	0:29:32

Avoin puulaakihiihtoviesti Vaajakoskella ke 18.3. 4.2.2015

Aika:             Keskiviikkona 18.3.2015 klo 14.00
Kilpailukeskus:   Vaajakosken Urheilukenttä
Matka:            4 x 2,5 km, tyyli vapaa 
Ilmoittautuminen: to 12.3.2015 mennessä jyrki.tuomala@pohjataito.fi 
                  (ilmoita hiihtäjät hiihtojärjestyksessä)
Osallistumismaksu:80 € / joukkue
Järjestäjä:       Jyväslumi Oy
Viesti järjestetään mikäli ilmoittautuneita joukkueita on yli 10.
Vahvasti mukana myös
Tervetuloa!

Puulaakiviesti 25.3.2014 Vaajakoski - Tulokset 26.3.2014

PUULAAKIVIESTI 25.3.2014 VAAJAKOSKI									
									
TULOKSET									
1.	SKANSKA TALONRAKENNUS OY			Tilanne    Sijoitus	Osuusaika	Sijoitus 
							vaihdossa  viestissä			osuudella
	1. osuus 	Sami Rusko			0:07:34	3	0:07:34	3
	2. osuus 	Markku Sojakka			0:15:31	2	0:07:57	2
	3. osuus 	Erik Nieminen			0:22:50	1	0:07:19	1
	4. osuus 	Sampo Tykkyläinen		0:30:16	1	0:07:26	1
									
2.	AIRBUS DEFENCE AND SPACE								
	1. osuus 	Vesa Klemettinen		0:07:15	1	0:07:15	1
	2. osuus 	Antti Raunio			0:15:11	1	0:07:56	1
	3. osuus 	Harri Hokkanen			0:23:15	2	0:08:04	2
	4. osuus 	Pasi Kaipainen			0:32:08	2	0:08:53	6
									
3.	YIT - PIIKKARIT & PAIKKARIT								
	1. osuus 	Timo Minkkinen			0:07:15	2	0:07:15	2
	2. osuus 	Petri Mäkinen			0:17:08	4	0:09:53	6
	3. osuus 	Ulla Laukkanen			0:26:58	4	0:09:50	4
	4. osuus 	Tuomo Kahilainen		0:35:00	3	0:08:02	4
									
4.	CONTROLTEAM								
	1. osuus 	Petri Seppänen			0:08:13	5	0:08:13	5
	2. osuus 	Matti Paalanen			0:17:05	3	0:08:52	5
	3. osuus 	Petri Seppänen			0:25:34	3	0:08:29	3
	4. osuus 	Matti Paalanen			0:35:03	4	0:09:29	7
									
5.	YIT - ERIKOISJOUKKO								
	1. osuus 	Rainer Svart			0:09:52	6	0:09:52	6
	2. osuus 	Janne Räihä			0:18:06	6	0:08:14	3
	3. osuus 	Marko Tolonen			0:29:13	5	0:11:07	5
	4. osuus 	Jari Toropainen			0:36:47	5	0:07:34	2
									
6.	YIT -  PROFFAT								
	1. osuus 	Jussi Myyryläinen		0:07:47	4	0:07:47	4
	2. osuus 	Jarmo Koukka			0:17:44	5	0:09:57	7
	3. osuus 	Maija Haltsunen			0:29:54	6	0:12:10	7
	4. osuus 	Jukka Iitti			0:37:38	6	0:07:44	3
									
7.	YIT - ESKARIT								
	1. osuus 	Ville Kosunen			0:10:28	7	0:10:28	7
	2. osuus 	Atte Salmijärvi			0:19:17	7	0:08:49	4
	3. osuus 	Satu Nikkarikoski		0:31:07	7	0:11:50	6
	4. osuus 	Petteri Hujanen			0:39:28	7	0:08:21	5

PUULAAKIHIIHTOVIESTI 14.3.2013 Tulokset 20.3.2013

Tunnelmia ja TULOKSET Vaajakoskella kisaillusta puulaakiviestistä!